Program szkolenia

Wybierając szkołę dla swojego psa musisz znać program szkolenia. Tylko wtedy będziesz wiedzieć, czy otrzymasz na szkoleniu to, co chcesz. Ważne, by Twój pies nabył takich umiejętności, jakich chcesz, a Ty wyniesiesz odpowiednią wiedzę pozwalającą na dobre porozumienie się ze zwierzęciem.

Części kursu szkolenia psów

Szkolenie składa się z trzech części:

  • Motywacja do pracy
  • Podporządkowanie psa
  • Praca z psem bez smyczy

szkolenie psów

Motywacja do pracy

Wiele osób przed szkoleniem zastanawia się, czy ich pies da sobie radę w grupie na kursie szkolenia psów. Trudno się temu dziwić, jeśli nasz pies na spacerach nie chce nawet spojrzeć na nas, gdy widzi inne psy. Aby temu zaradzić, trzeba odpowiednio zmotywować psa do pracy z nami. Temu poświęcona jest pierwsza część szkolenia

Tutaj uczymy psa wykonywania prostych ćwiczeń w trybie motywacji. Ich celem jest skoncentrowanie uwagi psa na nas, pomimo obecności innych psów. Aby było to możliwe, musimy być zaopatrzeni w atrakcyjne dla psa rzeczy, które będą dla niego przedmiotem pożądania. Z reguły są to smakołyki albo zabawka. Oczywiście psy z dużym pociągiem do zabaw z innymi psami skoncentrują się na nas wyłącznie przy prostych ćwiczeniach i w większej odległości od nowych kolegów. Nasz plac ćwiczeń jest na tyle duży, że każdy znajdzie miejsce, w którym będzie mógł poćwiczyć w odpowiedniej odległości od innych. W końcu 4 000m2, to spory kawał łąki.

Na taką pracę poświęcamy aż 4 zajęcia, co przy równoczesnej pracy z psem w domu daje bardzo dobre efekty.

Podporządkowanie psa

Jak już psy zaczną współpracować z nami pomimo obecności innych psów, przychodzi kolej na trudniejsze rzeczy. Pies musi się również nauczyć, że pewnych rzeczy robić nie wolno. Jeśli jednak zabraniamy psu wykonywać jakieś czynności, to natychmiast po tym musimy zaproponować psu jakąś inną aktywność. Tutaj bardzo przydaje się umiejętność wyniesiona z poprzedniej części szkolenia, czyli motywacja do pracy. Jeśli tego nie zrobimy, powróci on do wykonywania rzeczy, których mu przed chwilą zabroniliśmy.

Mamy tu więc do czynienia z umiejętnym przeplataniem przerywania psu wykonywania czynności niepożądanych z zachęcaniem psa do robienia tego, co od niego chcemy.

Ta faza szkolenia uwieńczona jest spacerem po osiedlu z psami na luźnej smyczy, co zawsze budzi podziw wśród mieszkańców.

Praca z psem bez smyczyszkoła dla psów

To jest najważniejsza część kursu szkolenia psów, w której będziesz wykorzystywał umiejętności zdobyte w pierwszej i drugiej części, by kontrolować zachowanie psa bez smyczy. Zajęcia są specjalnie prowadzone na ogrodzonym terenie, by każdy mógł bezpiecznie sprawdzić skuteczność swojego oddziaływania na psa.

Na ostatnich zajęciach wszyscy mogą się utwierdzić w skuteczności szkolenia. Idziemy na spacer, podczas którego przez część trasy psy mają za zadanie iść przy nodze bez smyczy.

Szkolenie psów dla całej rodziny

Na szkolenie mogą przychodzić wszystkie osoby, które są zainteresowane w szkoleniu psa. Jeśli pies ma w domu kilku opiekunów, którzy chcą, by pies się ich słuchał, każda z tych osób może sobie zapracować na miano szefa stada. Oczywiście nigdy nie może być dwóch szefów w jednym momencie. Jeśli jednak będziecie działać na zmiany, czyli raz jedna osoba wydaje polecenia psu, a innym razem druga, wtedy każdy dorosły członek rodziny może być szefem psa. Tak więc domownicy mogą przychodzić na zajęcia szkolenia psów razem lub na zmiany. 

Pies słucha się wyłącznie tych osób, które potrafią kontrolować zachowanie psa. Dlatego jeśli na szkolenie będzie przychodzić jedna osoba, to pies będzie się słuchał tylko niej. Jeśli więc ma się słuchać kilku osób, konieczne jest, by uczestniczyły one w szkoleniu.