W co wyposażyć szczeniaka?

Obroża

obroża dla psa

Najlepsze są zwykłe parciane lub skórzane. Dla psów, które potrafią wychodzić z obroży, można używać półzaciskowych, które zmniejszają swój obwód, gdy pies chce się wycofać i uwolnić. Można również używać szelek dla psa, ale nie jest to bezpieczny sposób prowadzenia. Szelki z natury swojej są zapięte w najszerszym miejscu psa, tak więc wprawny pies potrafi wyjść z każdych szelek.

Smycz

smycz dla psa

Również skórzana lub parciana o długości około jednego metra. Mogą być również dłuższe, które składają się na pół, ale najwygodniejsze są metrowe.

Niestety nie nadają się do pracy smycze automatyczne. Są bardzo nieporęczne zwłaszcza w ćwiczeniach, w których musimy sprawnie manewrować zabawką lub smakołykami i jednocześnie trzymać psa na smyczy

Smakołyki

smakołyki dla psa

W psim przedszkolu motywujemy szczeniaki do wykonywania wielu ćwiczeń. Do tego potrzebujemy motywatora, czyli czegoś, co będzie dla psa atrakcyjniejsze od wszystkiego naokoło. Z początkującymi psami najlepszy efekt jest przy użyciu aromatycznych kąsków. Abyśmy mogli utrzymać ciągłą koncentrację uwagi na nas, smakołyki powinny znikać w pysku natychmiast po wpadnięciu do niego. Stąd powinny być one miękkie. Warto też, by pies ćwiczył możliwie długo, czyli. Dlatego też przysmaki powinny być małe, by pies się za szybko nie najadł. Jednocześnie trzeba dobrać takie, które pies może jeść

Podsumowując frykasy powinny być małe, miękkie, aromatyczne i w większej ilości. Warunki te najlepiej spełniają mięso lub kiełbasa pokrojone w kostkę.

Niestety słaby efekt jest na ciastka dla psów, gdyż są one twarde i przez to psy za długo je jedzą i wtedy przestają się koncentrować na ćwiczeniu. Mimo to dosyć dobre efekty dają ciasteczka anyżowe.

Trzeba też uważać na podawanie wędlin wyższej jakości. Niekiedy są one tak mocno konserwowane, że dla psa przestają być mięsem. Dlatego lepiej jest kupować najzwyklejszą kiełbasę.

Słabe efekty u początkujących psów są na suche granulki.

Psy wyszkolone i dobrze zmotywowane do pracy mogą pracować nawet na sucharki lub swoje codzienne pożywienie. Na to jednak musisz sobie zapracować.

Zabawki

zabawka dla psa

Na początek najlepszy jest gryzak – krótki gruby sznur  z dwoma węzłami. Musi być on dopasowany do wielkości psa tak, by on mógł ją chwycić w środku, a Ty wygodnie obydwiema rękami po bokach. Taki gryzak wspaniale sprawdza się, jeśli chcemy uwagę psa mocniej skoncentrować na nas lub po prostu rozbawić.

Od trzecich zajęć warto jest brać ze sobą również piłkę tenisową lub z gumy pełnej, bo ona jest lepsza do nauki aportowania. Pies po prostu chętniej biega za zabawką, która się odbija od ziemi i ciągle ucieka, niż za taką, która upada i się nie rusza.

Niestety nie nadają się do pracy zabawki piszczące, i to z kilku powodów: pies ma biegać po zabawkę po to, by ją przynieść, a nie po to, by ją mamlać. Poza tym pisk zabawki rozprasza inne psy. Jednak najistotniejsze jest to, że pies bawiąc się piszczącą zabawkę uczy się męczyć ją, co może prowadzić do braku delikatności w stosunku do nas lub dzieci.