Tak, jak dzieci wychowujemy od początku, tak samo postępujemy z psami. Już szczeniaki w miocie uczą się innych zachowań w zależności od tego, czy są chowane w domu, czy też w kojcu na dworze. Te domowe chętniej będą współpracowały z człowiekiem, gdyż mają częstszy kontakt z różnymi osobami.
Kwarantanna
Warto jak najwcześniej zacząć pracować ze szczeniakiem pod okiem fachowca. Na przeszkodzie staje nam jednak ochrona młodego organizmu szczeniaka przed chorobami. Tak więc musi on przejść szczepienia i odpowiednią kwarantannę, czyli zakaz wychodzenia na dwór i kontaktów z innymi psami. Dopiero gdy lekarz weterynarii zezwoli na wychodzenie na dwór, możn
a go zapisać do Psiego Przedszkola. Przeważnie jest to po drugim szczepieniu, jednak niekiedy lekarz decyduje o skróceniu lub wydłużeniu kwarantanny.
W praktyce większość lekarzy pozwala na wychodzenie na dwór i kontakty z innymi psami w wieku od 2,5 do 3 miesięcy. Jest to odpowiedni moment, by pojawić się w Przedszkolu dla Szczeniąt.
Do jakiego wieku warto chodzić do przedszkola dla szczeniąt?
Psie przedszkole przeznaczone jest dla psów w wieku do 5 lub 6 miesięcy. Uzależnione jest to od charakteru psiaka. Z reguły psy w wieku 5 miesięcy zaczynają sprawiać problemy wychowawcze. Zaczynają coraz dalej odbiegać i gorzej reagują na przywołanie. Szczególnie wyraźne jest to u psów dominujących. Dlatego z takimi należy już w wieku 5 miesięcy przejść na szkolenie posłuszeństwa. Psy mniej dominujące mogą zacząć szkolenie w wieku 6 miesięcy.
Czy ze starszym psem też można przychodzić do przedszkola?
Tylko w szczególnych przypadkach psy, które skończyły pół roku, mogą brać udział w zajęciach przedszkola dla szczeniąt. Wskazaniem do zapisania się do przedszkola są zachowania lękowe psa oraz brak socjalizacji z innymi psami. W zajęciach mogą brać udział wyłącznie psy delikatne.